Приводів і причин для переїзду в Америку є багато, всіх і не перелічити. Хтось мріє виїхати і оселитися назавжди, хтось планує розвивати власний бізнес, комусь потрібна медична допомога, якої немає в Україні, а хтось вступає до американського університету або має запрошення на наукову чи викладацьку роботу. Після нападу росії з’явилось багато охочих пережити військовий стан у безпеці, за океаном — і така можливість зараз є цілком реальною.
Якими б не були мотиви, перед тим як виїхати в Америку, у всіх випадках і для всіх підстав потрібна віза в США — але для кожного випадку інша. Для роботи — це один тип, для того, щоб подорожувати країною чи відвідати родину — інший, для навчання — ще інакший... Розібратися у розмаїтті в’їзних віз буває непросто. З досвіду компанії Ticket to America, претенденти на візу не завжди можуть правильно обрати те, що їм підходить. Тож пропонуємо трохи детальніше розібратись у цій темі. А хто не має часу читати, може купити і прослухати наш вебінар про типи в’їзних віз та як правильно обрати свою.
Плануючи переїзд до США з прицілом на постійне проживання, перш за все треба розглядати Грін Карт — державну лотерею, переможці якої можуть отримати право на постійне мешкання в Сполучених Штатах. Це особливий тип візи, яка дає багато можливостей, але й накладає деякі обмеження. Втім, лотерея Green Card залишається одним із найпопулярніших способів імміграції.
Для тимчасового перебування в Америці є багато інших варіантів:
Деякі з них мають свої підтипи, і кожна має свої особливості та вимоги до документів. Для всіх способів виїзду є загальна вимога: подача заявки, оформлення анкети та фотографії правильного формату.
Популярним способом потрапити до Америки є гостьові візи США, їх ще називають мультивізою через право багаторазового в'їзду та виїзду до країни. Мультивіза не дає права на постійне проживання у Штатах, однак дає змогу тривалий час, до 180 днів підряд, перебувати в цій країні та ознайомитись із її особливостями, попутно вивчаючи цікаві місця, звичаї та удосконалюючи англійську мову. Маючи на руках туристичну візу, можна продовжувати спроби виграти зелену карту.
Про виїзд за програмою Uniting for Ukraine ми вже неодноразово розказували у нашому блозі. Також є вебінар за цією темою, де детально описані всі нюанси цього процесу. Зауважимо, що, перебуваючи в Америці по U4U, можна змінювати свій імміграційний статус, у тому числі беручи участь у лотереї грін кард.
Робоча віза — не дуже розповсюджена неімміграційна віза, передусім через те, що існує певна квота на цей тип віз. Ініціатором має виступити роботодавець з американської компанії, який повинен довести, що між компанією та претендентом існують трудові відносини, що компанія здатна виплачувати зарплату цьому працівнику, і що цей працівник має достатню кваліфікацію для посади. Клопотання про візу в США для роботи H1-B, а саме подача форми I-129, відбувається лише після того, як американський роботодавець має затверджені умови праці та зарплати для іноземного фахівця, які апріорі не повинні бути нижчі ніж середні у галузі.
Як бачимо, це досить складний шлях, що підходить лише для фахівців високої кваліфікації зі значним досвідом роботи. Перевагою цієї візи є право на легальне працевлаштування, а також можливість продовження після закінчення основного терміну, який складає три роки.
Виїзд на навчання, або студентські візи США, мають кілька підтипів. Найчастіше для цієї мети підходить F1, яку оформляють задля навчання в університеті, коледжі, тривалих курсах тощо. Віза типу M1 підходить для професійної освіти, J1 — для навчання за програмами обміну.
Щоб отримати візу в США для студентів, треба:
Перевагою візи F1 є можливість багатократного перетину кордону, можливість працювати визначену кількість часу, та продовжувати візу для проходження стажування. До речі, місце навчання також можна змінювати. Візи типів M1 та J1 мають дещо інші умови, у тому числі коротший термін легального перебування у Штатах та деякі інші обмеження.
Ті, хто приїжджає до США на навчання, можуть оформлювати візу на членів своїх сімей, в тому числі на дітей. Тобто виїхати може вся родина (якщо це не суперечить вимогам перетину кордону з української сторони у воєнний час).
<h3>Еміграція через шлюб</h3>
Вважають, що віза нареченої в США є доволі простим і надійним способом виїхати в Америку. Це дійсно так, якщо ви можете довести наявність реальних стосунків протягом останніх кількох років. Стосунки мають бути підтверджені як наявністю дистанційного спілкування, так і періодичних зустрічей. Існують способи, які дозволяють отримати візу нареченої, навіть якщо особистих зустрічей протягом останніх років не було.
Заявку на отримання візи з метою укладення шлюбу подає особа, що має громадянство США. Окрім факту наявності романтичних стосунків, необхідно також надати докази фінансової спроможності. Якщо ця петиція схвалена, можна розпочинати процес оформлення документів для переїзду в США. Крім заповнення звичної анкети, необхідно буде також пройти медичний огляд у сертифікованій клініці. За візою К-1 до Америки можуть також в’їхати неповнолітні біологічні діти нареченої.
На виїзд до США відводиться термін 6 місяців з дати отримання візи, на укладання шлюбу — 90 днів з моменту приїзду до Америки. Цей термін не може бути продовжено.
Грін кард, або посвідка на постійне проживання в Америці, є результатом виграшу у Diversity Visa Lottery. Це імміграційна віза dv-1, яку можна отримати лише у тому разі, якщо ви виграли Грін карт. Але виграш не означає автоматичного отримання візи, тому треба буде пройти певні етапи для здійснення своєї мрії. Як подати на грін карту та уникнути помилок, розказує Уляна Воян у своєму вебінарі, який можна знайти на сторінках нашого сайту.
<h2>Які документи потрібні для переїзду в США</h2>
Щоб виїхати до Сполучених Штатів Америки, передусім необхідно отримати американську візу. Це може бути як туристична віза в США, так і інші варіанти імміграційних та неімміграційних віз. У всіх випадках будуть потрібні:
Потреба в інших документах залежить від обраного типу візи. Наприклад, як вже було сказано вище, для візи нареченої треба мати відповідний дозвіл, також медичний висновок. Для навчальної візи — відповідне підтвердження від навчального закладу, куди вас зараховано.
Перелік необхідних документів для тієї чи іншої візи вказано на офіційному сайті Держдепартаменту, на сайтах посольств США тощо.
Отримання візи може займати від кількох тижнів до кількох місяців. Процес розгляду заявки залежить від завантаженості конкретного Посольства. Тому іноді має сенс спочатку знайти вільне вікно для прийому та записатись на співбесіду, а тоді повністю і детально заповнювати анкету. Але для запису на співбесіду слід зареєструватись на сайті Бюро консульських справ Державного департаменту США, та обов’язково записати і зберегти свій реєстраційний номер.
Анкету на отримання візи слід заповнювати дуже ретельно, точно вказувати всі особисті дані, перевіряти дати та назви. Для цього можуть знадобитись певні документи, які варто тримати під рукою:
Не страшно, якщо заповнення анкети доведеться перервати, щоб знайти необхідні документи. Треба лише зберегти всю внесену інформацію, і потім продовжувати заповнювати DS-160 з того місця, де зупинилися.
Можливо, деякі дані вам слід записати або роздрукувати заповнену анкету, щоб перед візитом у Посольство освіжити у пам’яті свої відповіді. Це важливо, що на співбесіді ваші відповіді не відрізнялись від тих, які були вказані в анкеті.
На популярне питання: “скільки коштує переїзд в Америку” не існує однозначної відповіді. Все залежить від способу виїзду, типу візи, і, відповідно, потрібного пакета документів. Водночас питання можна розглядати ще ширше, включаючи до нього витрати на переліт, трансфери, тимчасові помешкання, харчування в дорозі тощо. З цього погляду сума може відрізнятися в рази.
Якщо мова йде лише про оформлення документів, до то варто взяти до уваги сплату обов’язкових внесків:
Послуги візового супроводу надаються виключно за вашим бажанням і потребою, їх вартість залежить від необхідного обсягу роботи.
Як емігрувати в Америку — це лише пів справи; значно важливіше, як потім освоїтись у новій країні. Буде безліч запитань, які потребуватимуть нагального вирішення, і найперше - де жити і за які гроші. Отже, треба буде шукати роботу (перед тим отримати дозвіл на працю!), а також дізнатись все про можливості соціальної, медичної та іншої допомоги. Добре, якщо в Штатах у вас є до кого звернутись за підтримкою. Якщо ні — настійно рекомендуємо зайти якомога більше інформації ще до переїзду. Тут в нагоді можуть стати як офіційні джерела, так і відеоблоги чи дописи тих, хто вже пройшов цей шлях.
Житло на перший час треба знайти заздалегідь. Готелі, хостели, притулки — кожен вибирає те що йому до смаку і по кишені. Можливо, вас зможуть прийняти до себе родичі — це чудовий варіант. Але пам'ятайте, що в Америці не прийнято сидіти на чужій шиї. ніхто не зобов'язаний вас утримувати, хіба крім людини, які підписала спонсорське зобов'язання, та/або майбутнього чоловіка, якщо ви виїхали з метою укладання шлюбу.
Потурбуйтесь, щоб у вас були власні кошти на перших кілька місяців, поки ви шукаєте роботу. За отримання дозволу на працю теж треба платити, якщо ви не звільнені від цієї сплати.
Використовуйте кожну можливість, щоб закріпитися в країні. вивчайте чи вдосконалюйте мову. У жодному разі не допускайте порушень міграційного законодавства. Якщо ви виїхали за тимчасовою візою, у деяких випадках можна змінювати свій статус. Ми можемо допомогти, якщо вам потрібно продовжити візу, чи змінити свій імміграційний статус.
Варто підготуватись до того, що все буде не так, як раніше. Інші люди, інша культура поведінки і спілкування, інакший гумор, інші закони і звичаї. Щодо Америки - тут навіть система виміру інша, що теж потребуватиме певного часу для пристосування.
Варто заздалегідь подбати про план “Б” — якщо щось піде не так. Наприклад, знати контакти Консульства чи Посольства України, щоб можна було звернутись по допомогу. Знати контакти міжнародних правозахисних організацій, що протидіють торгівлі людьми тощо.
Завжди варто пам’ятати, що “до чужого монастиря не йдуть зі своїм статутом”, тобто це вам доведеться пристосовуватись до нових законів та порядку, а не хтось буде підлаштовуватись під ваші потреби.
Найпоширеніша помилка — це недостатнє знання країни, куди ви переїжджаєте, і погане планування. В США є та важлива відмінність, що у кожному штаті є своє законодавство, свої правила оподаткування. Це вже не кажучи про клімат, розташування тощо. Задовго до переїзду варто дізнатись про особливості у тому конкретному місті чи штаті, куди ви хочете перебратися:
Рівень злочинності.
Не зайвим буде поцікавитись освітніми закладами, якщо ви їдете з дітьми.
Детально вивчайте всю доступну інформацію про наявність і вимоги щодо страхування. Завжди читайте всі документи, які підписуєте. Перевіряйте те, що викладено в документах. Це особливо стосується банківських документів та умови оренди житла.
Особливо слід стежити за підтриманням свого легального статусу. Порушення міграційного законодавства, наприклад, несвоєчасний виїзд з країни, може спричинити подальшу заборону на в’їзд. Дізнайтеся, на яких умовах і на який період ви маєте право покидати Америку. Іноді для цього потрібен окремий документ.
Звертайтесь за професійною допомогою, коли цього потребуєте. У Штатах не працює механізм “я прочитав про це в інтернеті”, або “мені подружка сказала”. Користуйтесь порадами фахівців, а не чутками.
Після приїзду в порт прибуття вас очікуватиме урочистий оркестр і лімузин, який відвезе до найкращого готелю. Жартуємо, звісно, бо так трапляється лише в кіно, або якщо ви мільйонер (але тоді навряд ви читаєте цей блог).
У точці перетину кордону вас зустріне співробітник прикордонної (митної) служби, який перевірить ваші документи, зніме відбитки пальців. Ви маєте віддати йому запечатаний пакет, який отримаєте у консульстві. Після цього вам проставлять штам у паспорті з датою в’їзду.
Далі ви їдете до попередньо заброньованого готелю і намагаєтесь отямитись від перельоту. Потім починаєте жити в іншій країні. Нехай щастить! Коли буде потрібна кваліфікована допомога — звертайтесь до Ticket to America.